wtorek, 26 września 2017

TOP 5: Kickassowe bohaterki

Uwielbiam kickassowe bohaterki w książkach. Chociaż myśląc o twardzielkach, pewnie przed oczami w pierwszej chwili widzicie heroiny, które posiadają niesamowite zdolności walki i nie znają strachu, ale dla mnie prawdziwa badass niekoniecznie musi się z tym wiązać. Z reguły są to dziewczyny, które mi imponują i stają się pod wieloma względami moim wzorem do naśladowania, autorki bardzo często wyposażają je w cechy, których im zazdrościmy – odwagę, siłę, wytrwałość. Nie boją się mówić o tym, co leży im na sercu.
Pisząc ten post, starałam się dobierać bohaterki, które nie są aż tak oczywiste i są nieco mniej popularne od znanych badassów jak Katniss Everdeen, Hermiona Granger czy Annabeth Chase (savage af, kocham te dziewczyny).Kestrel jest niezwykła. To jedna z najlepszych bohaterek gatunku young adult ever i zasługuje na o wiele większy rozgłos oraz uznanie książkoholików. Chociaż jest córką najznamienitszego generała w Valorii, nie potrafi walczyć, brzydzi się przemocą i na pewno nie jest nieustraszona. Jednak Kestrel, zamiast ostrego miecza, wybrała sobie inny oręż – błyskotliwy umysł. To strateg, który walczy za pomocą sprytu oraz chłodnej logiki, czym imponowała mi na każdym kroku. Jednocześnie ma silne poczucie honoru i tego, co jest dobre, a co złe i przejawia się to w jej wszystkich działaniach na przestrzeni trylogii Niezwyciężona. Kestrel jest gotowa zrezygnować z osobistego szczęścia, a nawet zerwać więzy łączące ją z rodakami, by naprawić wyrządzone krzywdy i postąpić właściwie. Jest odważna i uparta


Celaena Sordothien

Z całej listy Celaena jest chyba najbardziej oczywistym wyborem. Ta postać to esencja badass – jest pyskata, bezczelna, arogancka i w pierwszej kolejności woli używać pięści, dopiero potem zadaje ewentualne pytania. Nie ma piekła, z którego nie potrafiłaby się wydostać, może się na nią rzucić pięciu rosłych mężczyzn, a ona i tak wyjdzie z tego z powierzchownymi zadrapaniami, podczas gdy oni zginą marnie. Jeżeli gdzieś pojawia się Celaena Sordothien, siejąca postrach Zabójczyni Adarlanu, z miejsca wiadomo, że zaraz poleje się krew. To bohaterka, która nie boi się zadawać bólu, pakować się w sam środek niebezpiecznych sytuacji, właściwie samą swoją egzystencją prowokuje do bójki i zawsze na podorędziu ma przygotowaną ciętą ripostę.


Kate Sedgwick

Książka Kim Holden częściowo zmieniła mój sposób patrzenia na życie, a wszystko to właśnie zasługa Kate. Ta dziewczyna jest prawdziwą twardzielką, bo w świecie, w którym wszyscy są zamknięci w swoich bezpiecznych skorupach, skupiając się tylko na sobie i swoich problemach, tkwiąc w miejscu i nie wychylając się poza granice swojej comfort zone, Kate potrafiła być spontaniczna, pełna energii, otwarta na innych ludzi i na nowe perspektywy. Nie miała łatwo w życiu, musiała zmagać się z niezliczoną ilością przeciwności losu, każdy na jej miejscu już dawno by się poddał, załamał, popadł w depresję, tymczasem Kate robiła wszystko, by pozostać optymistką i zarażać swoje otoczenie pozytywną energią. To impulsywna, pełna miłości do życia bohaterka, która wyciągała pomocną dłoń do każdego. Nigdy się nie skarżyła, nigdy po sobie nie pokazała, że jest jej ciężko, zamiast tego starała się ulżyć innym w cierpieniu. Kate była impulsywna, robiła to, na co miała ochotę i nie bała się iść pod prąd. Dla mnie jest to prawdziwy miernik odwagi, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Może nie taka postawa przychodzi wam na myśl, gdy wyobrażacie sobie kickassowe heroiny, ale dla mnie Kate Sedgwick to prawdziwa bohaterka.


Nina & Inej

Przez te dwie lista jest trochę oszukana, bo zamiast 5 najbardziej kickassowych bohaterek mam ich aż 6, jednak nie byłam w stanie odrzucić żadnej z nich. Najbardziej fascynujące jest to, że choć Nina i Inej są jak ogień i woda, obie są twardzielkami, tylko w zupełnie odmienny sposób. Nina to doskonała aktorka, która potrafi zwieść każdego, ale przy tym jest ogromną patriotką oddaną sprawie. Nigdy się nie waha, podejmuje decyzje w oparciu o swoją powinność jako Grisza, zapominając o własnych potrzebach. Ma płomienne serce, jest pełna życia i robi wokół siebie mnóstwo zamieszania, delektuje się każdym, nawet najmniejszym drobiazgiem, uwielbia flirtować i być w centrum zainteresowania, a przy tym jest śmiertelnie niebezpieczna. Przeszła przez prawdziwe piekło, lecz jej silna wola sprawiła, że przetrwała. Inej również jest badassem, choć w zupełnie inny sposób. Rzadko kiedy się odzywa, jednak to nie znaczy, że nie ma własnej opinii; kieruje się surowym kompasem moralnym, wyznaczyła sobie granicę, której nie przekracza, mimo że znajduje się w środowisku szumowin i przestępców. Jest niezawodna, a przy tym twarda jak skała; nie ugnie się pod naporem, stawiając czoła wszelkim przeciwnościom w imię tego, w co wierzy.


Kady Grant

Kady jest niezwykle inteligentną bestią, która nie potrafi usiedzieć na tyłku i za wszelką cenę, nawet własnego życia, poszukuje prawdy odnośnie ataku na jej planetę i tego, co ukrywa przed nimi dowództwo misji ratunkowej. Swoimi błyskotliwymi uwagami wytrąca wszystkie argumenty znajdujące się w rękach przełożonych naukowców i, choć nie jest typem herosa, robi wszystko, by ocalić ludzi znajdujących się we flocie, bo tak po prostu trzeba i ona zdaje sobie z tego sprawę. Odważyła się na szaleńczą misję, która z 99,9% prawdopodobieństwa mogła zakończyć się jej śmiercią, a nie podjęli się jej nawet doskonale wyszkoleni żołnierze przebywający z nią na statku kosmicznym. Chyba nie potrzebujecie większej liczby powodów, by uznać Kady za prawdziwego badassa. Ta dziewczyna nie wie, co to strach, a silne poczucie sprawiedliwości pcha ją do przodu, nie pozwalając się zatrzymać nawet na chwilę. Nie waha się, gdy musi podjąć trudną decyzję, a do tego jest mistrzynią sarkazmu.


To moja piątka nieco mniej docenianych kickassowych bohaterek. A wam jaka postać przychodzi jako pierwsza na myśl, gdy słyszycie słowo twardzielka? Koniecznie podzielcie się ze mną swoimi typami w komentarzach!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj drogi Czytelniku!
Każde Twoje słowo sprawi mi wiele radości, niezależnie czy są to słowa pochwały, krytyki, obietnica przeczytania recenzowanej książki w przyszłości - wszystko wywoła na mojej twarzy geekowaty uśmiech.

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia