poniedziałek, 26 października 2015

Tydzień Halloween

Jak wszyscy pewnie od dawna wiecie, w sobotę wypada Halloween. Z tej okazji razem z pięcioma innymi bloggerkami: Aleją CzytelnikaMinniTetianąCharlotte Andell oraz Michaliną przygotowałyśmy dla Was trochę atrakcji. Tydzień Halloween będzie trwał od dzisiaj, czyli 26 października do 1 listopada i warto brać w nim udział (przynajmniej mam taką nadzieję. Czeka na Was u mnie TOP 5 na Halloween, czyli zestawienie najlepszych książek, filmów i muzyki na ten dzień w roku, a także nasz autorski Halloween Book Tag oraz zorganizowana przez nas Noc Czytania, która będzie trwała od 21:00 31 października do 4:00 1 listopada. Jeżeli jesteście chętni, wpadnijcie TUTAJ, im nas więcej, tym lepiej! Gwarantujemy dobrą zabawę i wsparcie w najstraszniejszych momentach, oprócz tego śmiało wypisujcie Wasze typy na Halloween, może komuś to pomoże w znalezieniu odpowiedniej książki.

Teraz trochę o genezie Halloween, ale nie będę Was zanudzać, obiecuję. 
Halloween wywodzi się z celtyckiego święta na powitanie zimy nazywanego Samhain. Ponad dwa tysiące lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Kapłani celtyccy wierzyli, że w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano poprzez zakładanie dziwnych strojów i masek. Symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne ubrania oraz duże rzepy, ponacinane na podobieństwo demonów. Ważnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk. Paląc chciano dodawać słońcu sił do walki z ciemnością i chłodem. Wokół ognisk odbywały się tańce śmierci. 
Po 835 roku pod wpływem chrześcijaństwa zwyczaj zaczął zanikać, gdy uroczystość Wszystkich Świętych została przeniesiona z maja na 1 listopada. Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w latach 40 XIX wieku. Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows' E’en, czyli wcześniejszym „All Hallows' Eve” – wigilia Wszystkich Świętych.

Obchodzicie jakoś specjalnie Halloween czy raczej trzymacie się od niego z daleka? Lubicie mroczne klimaty grozy? Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o Tygodniu Halloween i Nocy Czytania :)

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia