Playlist Book Tag

15:15

Cześć wszystkim! Mam wrażenie, że od dawna na blogu nie było żadnego tagu, więc postanowiłam dać Wam trochę wytchnienia od kolejnych recenzji i wykonać Playlist Book Tag, do którego zostałam nominowana przez Demetrię z Podróży MiędzyksiążkowychPrzyznaję się bez bicia, że przy wykonywaniu tego tagu trochę oszukiwałam. Według zasad powinnam losowo odtworzyć około dwanaście piosenek i dopasować do nich książki, ale moja playlista składa się głównie z ballad i nie chciałam, żebyście usnęli z nudów przed końcem posta. Właśnie dlatego między losowo dobrane piosenki z mojego iPoda wplotłam randomowe, ale znane utwory, które są powszechnie uznawane za obciachowe, bo doszłam do wniosku, że takie urozmaicenie się przyda, a ja będę miała dużo zabawy z dopasowywaniem do nich odpowiednich książek.
P. S. Nawet nie wiecie, jak w niektórych wypadkach w uzasadnieniu trudno mi było uniknąć spoilerów, bo to one nadawały sensu moim połączeniom. Ale każdy, kto czytał, powinien się zorientować, dlaczego stworzyłam takie pary ;)

CASTLE HALSEY  SZKLANY TRON 

Oh, all of these minutes passing, sick of feeling used
If you wanna break these walls down, you're gonna get bruised
Now my neck is open wide, begging for a fist around it
Already choking on my pride, so there's no use crying about it

I'm headed straight for the castle
They wanna make me their queen
And there's an old man sitting on the throne that's saying that I probably shouldn't be so mean
I'm headed straight for the castle
They've got the kingdom locked up
And there's an old man sitting on the throne that's saying I should probably keep my pretty mouth shut

Ta piosenka została wprost stworzona dla Celaeny! Jej własna duma doprowadziła ją w pewnym momencie do upadku, niemal każdy na jej drodze próbował wykorzystać ją do swoich celów (ekhem, Arobynn, ekhem). Na tronie zasiada obecnie okrutny król Adarlanu, który nigdy nie dogadywał się z pyskatą, arogancką zabójczynią. W dodatku w Dziedzictwie ognia Celaena w końcu przyjęła swoje dziedzictwo i pogodziła się z przyszłością, jaka na nią czeka. Piosenka Halsey (na punkcie której mam obecnie obsesję) nie mogłaby lepiej oddawać historii przedstawionej w Szklanym tronie

ONCE UPON A DREAM LANA DEL REY  CÓRKA DYMU I KOŚCI

I know you, I walked with you once upon a dream
I know you, that look in your eyes is so familiar a gleam
And I know it's true, that visions are seldom what they seem

But if I know you, I know what you'll do
You'll love me at once
The way you did once upon a dream

Dopasowałam tę piosenkę do Córki dymu i kości, bo jej klimat przypomina mi atmosferę panującą w książce - lekko mroczną, intrygującą, a jednocześnie baśniową i w pewien sposób liryczną. W powieści występuje również motyw reinkarnacji, co łączy się częściowo ze słowami piosenki, ale nie mogę wam więcej zdradzić, bo zepsułabym ogromny plot twist z Córki dymu i kości. Musicie uwierzyć na słowo, że moje rozumowanie ma sens ;)

CENTURIES FALL OUT BOY  IMPERIUM OGNIA

Some legends are told
Some turn to dust or to gold
But you will remember me
Remember me, for centuries
Just one mistake
Is all it will take
We'll go down in history
Remember me for centuries

Ta piosenka bezapelacyjnie kojarzy mi się z Imperium ognia pewnie trochę przez teledysk utrzymany w stylistyce starożytnego Rzymu, ale widać również powiązanie z przepowiednią, jaka dotyczy Lai i Eliasa - oboje mają szansę odmienić oblicze całego Imperium i stać się legendą.
Moją recenzję Imperium ognia możecie przeczytać tutaj.

UP OLLIE MARS FT. DEMI LOVATO  MAYBE SOMEDAY
I drew a broken heart
Right on your window pane
Waited for your reply
Here in the pouring rain
Just breathe against the glass
Leave me some kind of sign
I know the hurt won’t pass, yeah
Just tell me it’s not the end of the line
Just tell me it’s not the end of the line

I never meant to break your heart
Now I won’t let this plane go down
I never meant to make you cry
I'll do what it takes to make this fly

Uwielbiam playlistę, jaką Colleen Hoover stworzyła razem z Griffinem Petersonem do książki Maybe Someday (możecie posłuchać tutaj), ale myślę, że Up Demi Lovato i Olliego Marsa równie dobrze oddaje treść i klimat książki. Według mnie jest to najlepsza powieść Colleen Hoover i wciąż emocje chwytają mnie za gardło, gdy tylko o niej myślę. Historia Sydney i Ridge'a jest tak skomplikowana i rozdzierająca serce, że trudno to ubrać w słowa, ale myślę, że Up w dużej mierze oddaje to, co się działo w ich głowach. Oboje zadali sobie rany, złamali sobie nawzajem serca, a jednak mocno trzymali się tej miłości i nie potrafili pozwolić jej odejść, mimo że próbowali dla swojego dobra.  

SHAKE IT OUT FLORENCE + THE MACHINE – MARA DYER

And I'm damned if I do and I'm damned if I don't
So here's to drinks in the dark at the end of my road
And I'm ready to suffer and I'm ready to hope
It's a shot in the dark aimed right at my throat
Cause looking for heaven, found the devil in me
Looking for heaven, found the devil in me
Well what the hell I'm gonna let it happen to me!

Lekko psychodeliczny klimat tej piosenki i jej tekst kojarzą mi się z trylogią o Marze Dyer, której jedna myśl mogła się przyczynić do śmierci danej osoby. Mara tak naprawdę jest antybohaterką, ma w sobie mnóstwo mroku i nie ma problemu z podrzynaniem ludziom gardeł, zwłaszcza w trzecim tomie, ale jest też zwykłą dziewczyną, która całkowicie akceptuje siebie, poszukując przy tym odrobiny ciepła i kurczowo trzymając się nadziei, że jest w niej trochę dobra. 

BAD REPUTATION JOAN JETT  WYSPA POTĘPIONYCH

I don't give a damn
'Bout my reputation
I've never been afraid of any deviation
An' I don't really care
If ya think I'm strange
I ain't gonna change
An' I'm never gonna care
'Bout my bad reputation

Czy naprawdę muszę tłumaczyć ten wybór? Dzieci złoczyńców nie przejmują się opiniami innych i robią wszystko, żeby ich reputacja była jak najgorsza, rywalizują ze sobą o miano najbardziej nikczemnego, podstępnego i okrutnego łotra na świecie. Piosenka Joan Jett idealnie pasuje do niegodziwego dziedzictwa Mal, Jaya, Carlosa oraz Evie.
Moją recenzję Wyspy Potępionych możecie przeczytać tutaj

YELLOW FLICKER BEAT LORDE  DAR JULII

And now people talk to me, I’m slipping out of reach now
People talk to me, and all their faces blur
But I got my fingers laced together and I made a little prison
And I’m locking up everyone who ever laid a finger on me
I’m done with it

This is the start of how it all ends
They used to shout my name, now they whisper it
I’m speeding up and this is the red, orange, yellow flicker beat sparking up my heart
We rip at the start, the colours disappear
I never watch the stars, there’s so much down here
So I just try to keep up with the red, orange, yellow flicker beat sparking up my heart

W Darze Julii tytułowa bohaterka nareszcie przestała być irytującą, płaczliwą dziewczynką, która wszystkiego się bała. W końcu wzięła swój los we własne ręce i sprawiła, że ludzie zaczęli jej się obawiać, a każdy, kto kiedykolwiek ją skrzywdził, zapłacił za to. Nie mogłam uwierzyć, że to ta sama bohaterka - nagle okazało się, że Julia ma w sobie ogień i stal. Szczerze, dwie poprzednie części są kiepskie, ale warto się pomęczyć dla Daru Julii, w którym wszystko obróciło się o sto osiemdziesiąt stopni. To, co Tahereh Mafi zrobiła z ostatnim tomem, jest majstersztykiem i ta książka pozostaje jedną z moich ulubionych. Czytałam ją mnóstwo razy i wciąż nie mam dość <3

HOT'N'COLD KATY PERRY  PIĘKNA KATASTROFA

'Cause you're hot then you're cold
You're yes then you're no
You're in then you're out
You're up then you're down
You're wrong when it's right
It's black and it's white
We fight, we break up
We kiss, we make up

Piękna katastrofa to jedna z pierwszych książek New Adult, jaką przeczytałam i jedna z moich ulubionych, chociaż nie da się ukryć, że w pewnym momencie zaczęła przypominać Modę na sukces - Abby i Travis cały czas schodzili się tylko po to, żeby zaraz ze sobą zerwać i tak w kółko. Serio, nie wiem, czy czytałam powieść, w której byłoby więcej rozstań i powrotów, nawet największa fanka Pięknej katastrofy musiałaby przyznać, że było tego po prostu za dużo. Więc piosenka Katy Perry idealnie pasuje do tej książki! Ta dwójka wciąż się kłóciła, na zmianę zmieniali zdanie na jakiś temat, nie potrafili znaleźć wspólnego języka, a i tak kochali się do szaleństwa. Nie wiem, czy istnieje lepsza piosenka na opisanie ich relacji.

BABY JUSTIN BIEBER  UKŁAD 
You know you love me
I know you care
Just shout whenever, and I'll be there
You want my love
You want my heart
And we will never, ever, ever be apart

Are we an item?
Girl, quit playing!
We're just friends, 
What are you saying?!
Said there's another,
and look right in my eyes
My first love broke my heart for the first time

Czas na naszego ulubieńca publiczności i jego najbardziej irytującą piosenkę (tak irytującą, że do tej pory znam jej słowa na pamięć i chyba nigdy nie wyrzucę ich z głowy)! Mimo początkowych trudności udało mi się dopasować do Baby odpowiednią książkę, a jest nią Układ Elle Kennedy. Młoda studentka Hannah zgadza się dać korepetycje nieznośnemu, aroganckiemu kapitanowi drużyny hokejowej, a w zamian on zobowiązuje się pomóc jej w zdobyciu Justina, którym Hannah jest zauroczona od dwóch miesięcy. Garrett udaje chłopaka Hannah, ale jeden nieoczekiwany pocałunek sprawia, że hokeista uświadamia sobie, że nie potrafi dłużej grać. Musi jednak przekonać dziewczynę, która jako pierwsza poważnie zawróciła mu w głowie, że to właśnie on jest dla niej odpowiednim mężczyzną. Problem w tym, że chociaż Hannah troszczy się o Garretta i uważa go za swojego przyjaciela, to Justin jako pierwszy obudził w niej uczucia i to właśnie z nim chce się umówić, bo uważa, że Garett nie jest w jej typie. Także tekst się zgadza, a w dodatku okładka jest fioletowa podobnie jak koszulka Biebera! Ha! Idealne zgranie. Ten mój zmysł estetyczny.

BARBIE GIRL AQUA  OD ZŁEJ DO PRZEKLĘTEJ
I'm a Barbie girl in a Barbie world 
Life in plastic, it's fantastic 
You can brush my hair, undress me everywhere 
Imagination, life is your creation

Właściwie każda książka, w której można znaleźć typową, wredną blondynę będącą królową szkoły, od dawna nie czytałam jednak podobnej powieści i żaden tytuł nie przychodzi mi do głowy. Do tej kategorii wpasowuje się jednak także Od złej do przeklętej Katie Alender. Wszystkim dziewczętom należącym do Klubu Promyczek zależało głównie na wyglądzie, spędzały godziny przed lustrem, próbując zrobić się na bóstwo i nawet Alexis z upływem czasu zaczęła przypominać z wyglądu Barbie. W dodatku mogła kreować rzeczywistość w sposób, w jaki tylko sobie wymarzyła, dzięki wsparciu pewnego ducha wszystko jej się udawało, dlatego nawet ostatni wers pasuje!

BABY ONE MORE TIME BRITNEY SPEARS – DIMILY
Oh baby, baby
How was I supposed to know
That something wasn't right here?
Oh baby, baby
I shouldn't have let you go
And now you're outta sight, yeah
Show me how you want it to be
Tell me baby 'cause I need to know now
Oh because

My loneliness is killing me (and I)
I must confess I still believe (still believe)
When I'm not with you I lose my mind
Give me a sign, hit me baby one more time

Księżniczki Popu nie mogło zabraknąć wśród kiczowatej części tego tagu. Ikonę muzyki rozrywkowej i jej piosenkę postanowiłam dopasować do trylogii DIMILY Estelle Maskame, a zwłaszcza drugiego tomu, czyli Czy wspominałem, że Cię potrzebuję? Ogólnie jest to historia przyrodniego rodzeństwa, które niespodziewanie zakochuje się w sobie i ukrywa ten związek przed światem. Ostatecznie Eden pozwoliła Tylerowi odejść, chłopak z Los Angeles przeprowadził się na rok do Nowego Jorku. Kiedy pojechała do Wielkiego Jabłka, okazało się, że łączące ich uczucie nie wygasło i Eden wciąż wierzyła, że uda im się znaleźć jakiś sposób, bo samotność wywołana jego brakiem ją dobijała (ha, widzicie, jak ładnie nawiązuję do słów piosenki? :D). 

+BONUS
DUMB WAYS TO DIE  GRECCY HEROSI WEDŁUG PERCY'EGO JACKSONA

Z nieznanych mi powodów uwielbiam tę piosenkę i idealnie łączy się ona z Greckimi herosami według Percy'ego Jacksona. Wydawało wam się, że półbogowie z zamierzchłych czasów byli wzorami cnót, a ich pełne niebezpieczeństw przygody przyniosły im chwałę? Percy szybko wyprowadzi was z błędu, w zabawny sposób przedstawiając dzieje herosów takich jak Tezeusz, Herakles, Orfeusz czy Dedal. Po przeczytaniu tego zbioru nigdy więcej nie spojrzycie na grecką mitologię w ten sam sposób i na pewno zgodzicie się z Percy'm, że półbogowie umierali w naprawdę głupi sposób. Chyba jeszcze bardziej kreatywny niż fasolki w teledysku, ale w większych męczarniach i no, głupio.

To już wszystko na dzisiaj! Mam nadzieję, że moje typy Wam się podobały. A może do danej piosenki udałoby Wam się dobrać lepszą książkę? Jeśli tak, koniecznie dajcie mi znać, bo mogłam przegapić jakieś dobre połączenie! 

You Might Also Like

28 KOMENTARZY

 1. Świetny tag. Podoba mi się pomysł na niego :) Co prawda znam tylko dwie z tych książek – "Szklany tron" i przygody Percy'ego. Ale masz rację, że te dwie piosenki pasują do tych książek :) Poza tym odkryłam kilka ciekawych utworów, których wcześniej nie znałam.
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie dopasowałaś piosenki do książek! Niesamowicie do siebie pasują ;)
  Tak btw. bardzo lubię większość wymienionych przez Ciebie piosenek ;)
  Pozdrawiam
  Moment Of Dreams ♥

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaki świetny jest ten TAG! Kochana, bardzo podoba mi się jak dopasowałaś książki do piosenek ;)
  Czekam na więcej twoich postów <3

  Pozdrawiam cię z całego serduszka i zapraszam do mnie na 'Daily post #3 Warszawa! Odwiedziny u Kasi.' :)
  Tusia z bloga tusiaksiazkiinietylko.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Kocham cię za ten bonus! xD
  Buziaki kochana!
  BOOKBLOG

  OdpowiedzUsuń
 5. O matko! Ale trafiłaś ze Szklanym Tronem! Słucham Castle podczas czytania kolejnych części, bo ta piosenka tak bardzo pasuje ♥ W ogóle jest kilka piosenek Halsey, które pasują do całej serii, jak i do innych, np. Drive - cały czas kojarzy mi się z Emmą i Julianem z "Pani Noc" Cassandry Clare. Świetny Tag, chętnie bym go od ciebie pożyczyła kiedyś :D
  Pozdrawiam cieplutko!
  Book Princess

  http://lovelybookprincess.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. A no i zapomniałam wspomnieć, że bonus jest genialny! Uwielbiam cię za niego!

  OdpowiedzUsuń
 7. Powieść Katy i Britney rety... tyle lat w tył. ;D

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny tag! Nigdy wcześniej o nim nie słyszałam ale naprawdę mi się podoba <3 Przesłuchałam wszystkie piosenki <3
  Pozdrawiam :)
  Nowy rozdział

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawy tag i bardzo kreatywne odpowiedzi uwielbiam takie posty! :D
  W przypadku książek które przeczytałam dobrane piosenki wydają się pasować niemal idealnie, więc brawa dla ciebie. Poza tym nie mogłam się nie uśmiechać podczas czytania odpowiedzi, bardzo podobało mi się jak zostały napisane. ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. O luju, fenomenalny tag! Absolutnie zgadzam się z Imperium ognia i Córką dymu i kości, uwielbiam obie książki, a piosenki świetnie oddają ich klimat. Szczególnie Once upon a dream <3 Masz rację co do Julii, dwa pierwsze tomy były... no szału nie było, ale trzeci mnie rozłożył na łopatki. To jak wybrała... cholera, imiona już mi dawno wyleciały, ale mam na myśli tego "złego" <3 masakra, Mafi świetnie to zakończyła! Wstyd się przyznać, ale nadal nie przeczytałam nic Hoovera :< i muszę omijać te wszystkie pochlebne recenzje w obawie przed spoilerami :<
  Kiedyś zrobię taki tag, jest miłą odmianą od tych pytających :P
  Pozdrawiam!
  https://doinnego.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajne piosenki i dopasowania do książek. Halsey I Britney to królowe, aż miło je tu zobaczyć. Ogólnie bardzo mi się podoba ten pomysł na tag.
  Pozdrawiam cieplutko <3
  https://myszkarecenzuje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Szczerze, to żadnej z tych piosenek nigdy nie słuchałam XD Ale TAG bardzo przyjemnie się czytało ^^

  Pozdrawiam :*
  ksiazki-mitchelii.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetny TAG, takiego jeszcze nie widziałam. Świetnie dopasowane piosenki.
  Pozdrawiam: http://kochaneksiazki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo ciekawy TAG - i do poczytania i do posłuchania ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo ciekawy tag i świetne zestawienie piosenek z książkami.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nominowałam cię do Liebster blog awards :) Jeśli masz ochotę weź udział w zabawie :)
  Pozdrawiam
  slowniksztuki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. Pierwszy raz widzę ten tag i muszę przyznać, że bardzo mi się on podoba. Co prawda wybrane przez ciebie piosenki średnio trafiają w mój gust (wolę rocka), jednak wydaje mi się, że dobrze je dopasowałaś do książek.

  Pozdrawiam serdecznie ^^
  Ps: nominowałam cię do tagu ----> KLIIIK

  OdpowiedzUsuń
 18. FOB i ich Centuries idealnie pasuje do Imperium ognia :D Szklanego tronu jeszcze nie czytałam, ale za to uwielbiam Halsey! ♥ W 100% zgadzam się również co do Daru Julii oraz Pięknej katastrofy :))

  OdpowiedzUsuń
 19. Haha, świetny tag :D Kocham FOB i kocham Ember in the ashes, a połączenie jest cudowne, mnie też ta piosenka kojarzy się z Imperium Ognia i z niecierpliwością czekam na kolejny tom <3 Hasley i Szklany Tron to też idealne połączenie, tak samo Mara i Florence - nie czytałam jeszcze książki, ale opisy + wybrany przez Ciebie utwór dają mi szeroki obraz :)
  Pozdrawiam!
  www.bookish-galaxy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 20. TAG mi się podoba, to coś innego ;) Lorde, Maybe someday, Folerence, Mara... O rety, ale świetny post do posłuchania i do przypomnienia sobie cudownych książek ;D A i Percy na koniec <3

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 21. Świetne zestawienie, ale ten Bieber...boli mnie xD
  Pozdrawiam cieplutko! :D
  kasi-recenzje-ksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 22. Świetny tag i ogółem fenomenalnie zestawiłaś piosenki z książkami, wszystko pasuje. Poza tym Halsey to królowa ♥

  OdpowiedzUsuń
 23. Świetny tag! Fajnie dobrane książki, idealnie się pokrywają z klimatem piosenek.
  Pozdrawiam
  http://bookparadisebynatalia.blogspot.com/2016/07/mine-katy-evans-sobota.html

  OdpowiedzUsuń
 24. Fajny TAG :)
  Również uwielbiam playlistę Griffina, a piosenka Demi idealnie wpisuje się w jej klimat.

  I też myślę, że "Maybe someday" to najlepsza książka Colleen ;)

  Pozdrawiam,
  Paulina z naksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 25. Kocham Florence, ale Mara wciąż przede mną... Chyba czas na nią :))

  Pozdrawiam
  Caroline Livre

  OdpowiedzUsuń
 26. Masz rację, Castle świetnie pasuje do Szklanego Tronu, tak samo jak piosenka Lorde do Daru Julii ;)

  OdpowiedzUsuń
 27. Hej ^^
  Nominowałam cię do LBA, mam nadzieję, że odpowiesz :)
  https://doinnego.blogspot.com/2016/07/czesc-kochani-jako-ze-kac-ksiazkowy.html
  Pozdrawiam!
  Q.

  OdpowiedzUsuń

Witaj drogi Czytelniku!
Każde Twoje słowo sprawi mi wiele radości, niezależnie czy są to słowa pochwały, krytyki, obietnica przeczytania recenzowanej książki w przyszłości - wszystko wywoła na mojej twarzy geekowaty uśmiech.

Google+ Followers